Talán már az ókortól kezdve, de a késÅ‘ középkor óta bizonyosan ismert eljárás, hogy mogyoróvesszÅ‘vel vagy hasonló pálcával keresik a föld mélyében rejlÅ‘ kincseket. A keresett tárgy lelÅ‘helyét állÃtólag a vesszÅ‘ titokzatos mozdulása mutatja. A módszer eredményességében már régen is sokan kételkedtek; maga Paracelsus „bizonytalan eljárásnak" nevezte. Noha a varázsvesszÅ‘ a XIX. század óta a babonákkal foglalkozó kézikönyvekben szerepel, a vesszÅ‘járásnak még ma is sok hÃve van; ma radiesztétáknak, azaz sugárzásérzékelÅ‘knek nevezzük Å‘ket. Mi is áll e gyakorlat hátterében, és milyen lelkipásztori vonatkozásai vannak?
Mit keresnek varázsvesszővel és ingával?
• Mintegy hetven éve, az ezotéria térhódÃtása nyomán a vesszÅ‘szakértÅ‘k földsugárzásokat, földben rejlÅ‘ ingerzónákat és sugárzási hálókat keresnek. Divatba jött az erÅ‘vonalak feltérképezése. Az alternatÃv gyógyászat művelÅ‘i sokszor ingával állapÃtják meg a betegségek diagnózisát és ellenszerét (olykor varázsvesszÅ‘vel is).
• Sokan különféle titkos információk megszerzéséhez is használnak varázsvesszőt vagy ingát.
Földsugárzások, földben rejlő ingerzónák és társaik – vajon léteznek?
• a vÃz nem föld alatti erekben áramlik, hanem egyenletesen itatja át a talajt. A radiesztéták által emlegetett ingerzónákat és földsugárzásokat semmilyen objektÃv módszerrel nem lehet kimutatni vagy mérni, azok kizárólag szubjektÃv módon érzékelhetÅ‘k;
• ritkán jut azonos eredményre több radiesztéta, akik egymástól függetlenül mérik fel ugyanazt a helyszÃnt;
• tudományosan ellenÅ‘rzött körülmények között mindmáig egyetlen radiesztéta sem tudta bizonyÃtani a képességeit;
• a radiesztézia tehát tudományos szempontból joggal tekinthető babonaságnak, okkult áltudománynak, amely a vesszőjáró vagy ingázó önbecsapásán alapszik.
Mitől mozdul meg az inga és a vessző, és hogy lehet, hogy a radiesztéták gyakran találnak vizet? Hogyan lehetséges, hogy egyesek jobban alszanak, miután az ingázó tanácsára áthelyezték az ágyukat?
• A mozgást a radiesztéta tudattalanja idézi elő; öntudatlanul ő határozza meg, mikor, hol mozdul meg a vessző, és merre lendül az inga.
• Az ingerzónák létezése semmiféle objektÃv mérési technikával nem igazolható, ezért a tudomány arra következtet, hogy kizárólag azok fejében léteznek, akik hisznek bennük.
• Betegség, különféle zavarok és más problémák esetén a segÃtségül hÃvott radiesztéta mindig az illetÅ‘ ágya alatt találja meg az ártalmas zónát. Ha ilyenkor az ágy áthelyezését követÅ‘en javulás tapasztalható, az a placebo-hatásnak tulajdonÃtható.
Lehet káros az inga és a varázsvessző használata?
• Az inga és a vesszÅ‘ hÃvei ártalmas zónák létezésében hisznek, ami félelmeket szülhet, és korlátozhatja a szabadságukat. A bajokat, szerencsétlenségeket, amelyeket régen boszorkányok, démonok működésének tulajdonÃtottak, ma sokan káros sugárzásokkal magyarázzák. Mind a démonoktól, mind a sugárzásoktól való félelemben az az Å‘si pogány félelem nyilvánul meg, amelyben azok élnek, akik nem hisznek Jézus Krisztus üdvözÃtÅ‘ erejében.
• Sokan hasznot húznak abból, hogy szükségtelen védÅ‘eszközöket: amuletteket, talizmánokat, sugárárnyékoló berendezéseket kÃnálnak – általában igen borsos áron – nemlétezÅ‘ sugárzások ellen.
• Az ingával vagy vesszÅ‘vel megállapÃtott diagnózis teljességgel megbÃzhatatlan és szigorúan elutasÃtandó. Fennáll a veszély, hogy téves a diagnózis, és félrekezelik a beteget.
• Aki döntéseinél ingát vagy varázsvesszőt használ, függőségbe kerül, és csorbul személyes felelőssége.
Miért lelkipásztori kérdés az ingázás és a vesszőjárás?
• Aki azért használ ingát vagy vesszőt, hogy rejtett, természetes úton meg nem ismerhető tudáshoz jusson, mantikus, azaz a jövendőmondás körébe eső tevékenységet folytat. Az efféle praktikáknak pedig minden formája utálatosság az Úr szemében (MTörv 18,9–11).
• Az ingázás és a varázsvessző használata gyakran utat nyit más okkult és babonás praktikák felé.
Forrás: az osztrák Nazaret katolikus közösség honlapján megjelent összefoglaló, amelyhez irodalomjegyzék is kapcsolódik.
Sorozatunk korábbi cikkeiben az ezotéria és a New Age jelenségét ismertettük.
További irodalom: a Katolikus Egyház New Age-rÅ‘l vallott álláspontját ismerteti a Kultúra Pápai Tanácsa és a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanács által kiadott Jézus Krisztus az élÅ‘ vÃz hordozója cÃmű dokumentum, illetve Danneels bÃboros Krisztus vagy a VÃzöntÅ‘ cÃmű pásztorlevele.
Részletesebb tájékozódásra nyújt lehetÅ‘séget Gál Péter: A New Age keresztény szemmel cÃmű könyve.
Magyar KurÃr