Európában naponta 1800 ember hal meg a dohányzás következtében
Európában minden harmadik ember dohányzik. Az Unió 27 tagállamában, a káros szenvedély okozta betegségekben naponta 1800-an halnak meg. Az Európai Parlament azt szeretné, ha 2025-re ez a szám a felére csökkenne. Uniós leszoktató kampányok indultak, és a tagállamok egy része is tett már lépéseket. Egyelőre azonban ők vannak kevesebben.
Történeti áttekintés
Kolumbusz Kristóf, Indiát keresve, 1492-ben felfedezte Amerikát. Amikor Kuba egyik öblében horgonyt vetettek, két matrózt megbÃzott, hogy kémleljék ki a vidéket. Azok nagy élményrÅ‘l számoltak be: vademberek laknak az erdÅ‘kben, akik valami növényi levelet csavarnak össze, a végét meggyújtják, és azután szÃvják a füstöt a szájukon be és az orrukon ki. A matrózok a dohányt fedezték fel. Az indiánok varázslója, aki az élÅ‘k és holtak közötti médium volt, dohányfüst-kábulatba merülve különbözÅ‘ szellemekkel került kapcsolatba.
Amikor a matrózok visszatértek felfedezÅ‘ útjukról, nemcsak beszámoltak, hanem elÅ‘ is adták új találmányukat. Voltak akik az exotikumokat mindennapi életük részévé akarták tenni, Ãgy hozzájárultak ahhoz, hogy az indiánok kultúráját meghonosÃtsák és átültessék Európába. A dohányt 1520-ban a spanyolok Tabago szigetén már elkezdték termelni. 1560-ban Nicot János hozta Franciaországba, s innen kapta a hivatalos nevét: Nicotiana Tabacum (nikociana tabakum).
Eleinte a dohányzás szokatlan volt, sÅ‘t tiltott, bűncselekménynek számÃtott. Mindazokat, akik dohányoztak, törvény elé idézték és megbüntették. Mégis a dohányzás szokássá vált egyszerűen azért, mert aki többször használja, abban függÅ‘séget alakÃt ki. Ez a ragaszkodás szenvedéllyé vált, és arra vezette a cigarettázókat, hogy eltöröljék a tiltó intézkedéseket, törvényesÃtsék a dohányzást. Hamarosan iparággá fejlÅ‘dött a dohány feldolgozása, megépültek az elsÅ‘ dohánygyárak, egyre nagyobb területet foglaltak el a dohányültetvények., a dohány egyre jövedelmezÅ‘bb lett, és egyszeriben a világ minden táján megjelentek a cigaretták. Szórakozási cikké lett, és a cigaretta, ami ellen "primitÃv" volta miatt küzdöttek, a modern életstÃlus szimbólumává vált, és egyszeriben meghódÃtotta az egész világot.