- Részletek
- Kategória: Függőségek
Dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek 2010. augusztus 23.-i beszéde az Országházban
Beteg ember mindig volt. Gyógyítók is mindig voltak ameddig csak vissza tudunk menni a történelemben. Orvosok, papok a test és a lélek gyógyítói. A beteg ember akár úgy született, akár később szerezte baját, aki balesetet szenvedett, vagy aki más miatt szenved: például gyászol, gyógyulni akar, szenvedélyeitől, szenvedéseitől meg akar szabadulni. A betegség meghatározása nem könnyű. Az egészség és a betegség korszakonként és kultúránként változhat.
Megkérdezzük betegség–e az öregség? De feltehetjük azt a manapság egyre akutabb kérdést: betegség–e az alkoholizmus, a dohányzás, vagy csupán káros, vagy esetleg bűnös szokás? Betegség–e a kábítószerezés?
Forrás: portaegyesület.hu
- Részletek
- Kategória: Függőségek
Még mindig érzem a budi szagát, ami mögött 13 évesen elszívtam az első cigarettámat, amely egy "szimpla kárpáci" volt. Egyáltalán nem esett jól, de az igen, hogy végre én is vagyok valaki, mert már cigiztem. Később a nagyobb fiúktól, akik tudtam, hogy nem utasítanak el, rendszeresen kértem a cigarettát.
15 éves korom után a megspórolt vagy lopott pénzemből néha vettem magamnak cigarettát. Persze ezt mindig el kellett rejteni valahová, hogy a szülők ne vegyék észre.
A cigarettára való rászokás után következett az italozás, meg minden más, ami csak belefért. 17 éves koromra rendszeres és szenvedélyes cigarettázó lettem. Már nem én irányítottam a szenvedélyemet, hanem a szenvedélyem irányított engem. Egyszer egy idős bácsi nagy szeretettel megkérdezte tölem: Fiatalember, maga miért cigarettázik? Emlékszem, hogy habogtam és dadogtam, de konkrét választ nem tudtam adni neki. Mindig azt mondtam mindenkinek, hogy én bármikor le tudok róla szokni. Közben már több mint két doboz cigarettát szívtam el naponta. Többször elhatároztam, hogy leszokok róla, és soha többé nem cigarettázom. Sikerült is ez több ízben. Ilyenkor jól esett, hogy dicsértek és vállon veregettek, hogy milyen erős akarattal rendelkezem. Persze valahányszor visszaszoktam, nagy kudarcként és csalódásként éltem meg. Rá kellett jöjjek és magamnak is beismerjem: én sosem szoktam le a cigarettáról, csak szüneteltettem. Le akartam szokni róla, de nem tudtam. Elveszítettem az önbizalmamat, és úgy éreztem, képtelen vagyok leszokni róla.
22 éves koromban átéltem egy mély megtérést az életemben. Megértettem, hogy Jézus Krisztus megváltott minden bűnömből, sőt, még szenvedélyeimből is, amiből nálam akadt elég akkoriban. A bizalmam Jézus iránt arra késztetett, hogy adjam oda neki a cigarettától való függőségemet is, mert Ő ettől is szabaddá tud tenni. Nem ment egyik napról a másikra, de hosszú küzdelem után sikerült újra eldöntenem, hogy nem akarok többet cigarettázni, és hagyom, hogy Jézus ettől is tegyen szabaddá. Azt mondtam neki: Uram, én már bebizonyítottam, hogy képtelen vagyok leszokni a cigarettáról, de hiszem, hogy Te szabaddá tudsz engem tenni ettől a szenvedélyemtől is örökre. Az első pár hónap különösen nehéz volt, de fokozatosan éreztem, hogy valóban szabad vagyok. Több mint 13 éve hoztam meg ezt a döntést, és -hála legyen érte Istennek- azóta nem cigarettáztam. Jobban érzem magam így, cigaretta nélkül, és már nem kell hazudnom magamnak, ha ideges vagyok, hogy el kell szívnom egy cigarettát, hogy megnyugodjak.
Valójában a cigarettának semmi pozitív hatása nem volt rám nézve, de káros annál több. Az "ellenség azért jött, hogy öljön és pusztítson". A cigarettán keresztül is ezt tette velem és teszi mindenkivel. Ne öld meg magad azáltal, hogy nap mint nap befüstölöd a testedet, ami valójában a Szentlélek temploma! Én hiszem, hogy számodra is van szabadulás. Bízzál Jézusban és önmagadban is. Meglátod, sikerülni fog.
D. J
- Részletek
- Kategória: Függőségek
15 éves lehettem, amikor egy számomra "komoly, 25 éves, egygyerekes családanya", aki albérletben lakott nálunk, felhívta a figyelmemet, hogy túl dundi vagyok. Ajánlott is egy "jó módszert" a fogyáshoz, mégpedig a cigarettázást. Ő csontsovány volt, és elhitette velem, hogy mindezt a cigaretta okozza. Rögtön meg is kínált egy szimpla Carpaţi-val.
Szüleim is cigarettáztak, így hát még könnyebben ment a dolog, mert nem érezték a bagó szagot, és szükség esetén cigire is szert tehettem. Nagyon hamar és könnyen rászoktam, és nikotinfüggővé váltam. A testalkatomon persze ez nem változtatott. Kb. 30-32 éves lehettem, amikor először eszembe jutott, hogy jó lenne ezt abbahagyni, de nem tettem semmit ennek érdekében. Férjem is dohányzott, így hát szívtuk. Teltek az évek, egyre több betegségem lett, és 40 évesen megint felocsúdtam, hogy jó lenne abbahagyni. Próbalkoztam is kétszer, de 2-3 hónap után újra cigizni kezdtem.
2003-ban részt vettem egy lelkigyakorlat jellegű szemináriumon, és akkor határoztam el, hogy újból megpróbálok lemondani a dohányzásról, de mostmár Isten segítségével. Első hetekben szenvedtem, elvonási tüneteket észleltem, de Isten segítségével könnyebben meg tudtam állni, hogy ne gyújtsak rá. A Szűzanya közbenjárását is kértem, és imádkoztam a rózsafüzért.
27 évi dohányzás után, most már 2 éve elmúlt, hogy nem cigizek, és Isten megadta azt a kegyelmet, hogy úgy érzem, mintha soha nem is cigiztem volna. Megnőtt a fizikai és szellemi munkabírásom, kitisztult a hangom, már nem sípol a légcsövem és a tüdőm. Nagy örömem az, hogy barátaim közül már nagyon sokan lemondtak a cigiről. Úgy gondolták ha én, a nagy cigis, le tudtam mondani, akkor nekik is kell sikerüljön. Először a "módszerre" tanítottam meg, ami nem más, mint feltétel nélkül Istenre bízni magunkat, és átadni a cigarettát vagy bármely függőséget.
Mindenkit, akinek káros szenvedélyei vannak, arra bátorítok, hogy tegye meg az első lépést, és Isten rögtön utána nyújtja kezét, és kiemeli a függőségből. Ehhez nincs szükség egyébre, mint hitre és kitartásra.
S. Tünde
- Részletek
- Kategória: Függőségek
A dohányzás már igen hamar belopózott az életembe. Elemi iskolás koromban a kíváncsiság késztetett arra, hogy kipróbáljam, milyen érzés az eldobott cigarettavégeket szívni. Később már nem csak csoportosan, hanem egyedül is próbálkoztam a szűrő nélküli cigaretták szívásával. Bár ekkor csak alkalmanként történt mindez, lassan odavezetett, hogy 14 éves koromra már előkészítette az utat a rendszeresebb dohányzáshoz.
16 évesen naponta átlagban fél csomag cigarettát szívtam el, de előfordult az is, hogy a duplája sem volt elég. Úgy gondoltam, hogy a cigarettázás segít beilleszkedni a kortárs csoportokba, hogy ez egy felnőtt dolog, érdekes és feszültségcsökkentő. Lassan azon vettem észre magam, hogy az iskolai szüneteket a cigarettázás miatt várom, és képes vagyok még a magaviseleti jegyemet is többszörösen kockáztatni egy szál cigarettáért. Nem volt kétséges számomra, hogy valamilyen szinten függök a cigarettától, de láttam, hogy baráti körömben vannak még nálam is rosszabb helyzetben lévők. Ekkor elhatározásaimra támaszkodva többször is fogadásokba kezdtem, hogy ki bírja tovább dohányzás nélkül. Én voltam köztük az, aki a legtöbbet kibírta, de pár hét után ismét újrakezdtem. Ilyenkor éreztem a különbséget a spoortteljesítményemben és közérzetemben is. Tudtam, hogy jobb volt nélküle, de egyszerűen semmi olyan okot nem láttam, ami a dohányzás végérvényes elhagyására indított volna.
Lévén, hogy titokban voltam dohányzó, állandóan rejtegetnem kellett cigarettás kellékeimet, gondolkodnom azon, hogy vajon mit tudnak rólam, és mi lesz a következménye, ha szüleim gyanút fognak. Sok fölösleges izgalmat okoztam magamnak ezekkel, és sok pénzt költöttem a szenvedélyemre (7 év dohányzás alatt kb. egy használt, tizenéves Dacia személygépkocsi árát). Gyakran éreztem légzési problémákat, nehezen jutottam levegőhöz. Ez súlyosbította az évente előjövő hörghurutomat.
Egyetemista éveim alatt a dohányzástól való függőségem méginkább elmélyült. Az étkezések, óralátogatások és reggelig tartó tanulások cigaretta nélkül elképzelhetetlenek voltak. A cigarettát úgy használtam, mint a tanulást motiváló eszközt, vagy mint nyugtatót és unaloműzőt. Évente többször próbálkoztam a letételével, de örömömben, bánatomban, vagy éppen közömbösségemben újra csak kézbe vettem. Sem saját, vagy mások egészségének rombolása, sem spirituális vagy logikai érvek nem győztek meg abban, hogy nélküle is élhetek. Vallásos körökben tolakodónak éreztem azok közeledését, akik meggyőzni szerettek volna e szer fölöslegességéről, így az ilyen embereket távol tartottam magamtól. Én hittem Istenben, de életemnek ezen területét nem feltétlenül tartottam olyannak, amely akadályozna a Hozzá való közeledésben.
2001 nyarán elmentem egy lelkigyakorlatra. Nem volt feltett szándékom a szenvedélyemről gondolkodni, vele foglalkozni. Itt azonban alakalmam nyílt észrevenni, hogy hiányosak az én döntéseim, és a Jézussal való találkozásomban mekkora akadályt jelent az, hogy nem tehetek mindent az Ő nevében. A Krisztussal való újabb találkozás és mélyebb elköteleződés vágyat indított a szívemben, hogy átadjam Neki ezt a függőségemet. Éreztem, hogy már nem lemondani akarok, hiszen annyiszor elbuktam ebben a próbálkozásban, hanem odaadni Neki, hogy még nyitottabb lehessek felé.
Az Úr szeretetét megtapasztalhattam testvéreim által, akik imádságaikkal velem együtt és engem támogatva kérték Jézust az én szabadulásomért. Elfogadtam az igéretet, és valóban szabadságot nyertem Jézus Krisztustól a cigarettázás rabságából. Hét év dohányzás után erőlködés nélkül adtam oda ezt a terhet, és az elmúlt négy évben az Ő oltalma kísért végig mindenhol, és óvott meg attól, hogy akár még egy kóstolás erejéig se próbálgassam a cigarettázást. Nem csak a dohányzás terhétől szabadított meg, hanem elvette a cigarettázás kívánásának, kipróbálásának érzését, gondolatait is, és megerősített abban, hogy az Ő nevében valóban győztes vagyok a szenvedélyem felett, még akkor is, ha környezetem csábítani próbál. Azóta jobban érzem magam úgy fizikailag, mint lelkileg.
Most már saját tapasztalatomból is tudom, hogy Jézus életem minden területén működni tud. Ahogy engem megszabadított a cigarettázástól, úgy mindenkit szabaddá tud tenni. Bízz benne te is! Add át azt Neki, hogy örülni tudj mindannak, amit helyette kapsz tőle, és ami az életedben bőséges termést hoz a te boldogításodra és az Ő dicsőségére. Ha kész vagy az életet választani a cigaretta helyett, akkor fordulj hozzá, ne félj, Ő már régen vár rád, és elődbe siet, hogy a magányos vívódások helyett közösen járjatok az élet felé vezető úton.
P. J. Sz
- Részletek
- Kategória: Függőségek
A gyerekkoromban kialakult helytelen Istenkép az ateizmus karmaiba sodort. Önerőmből, arrogánsan, egyedül akartam életem élni. Addig, amíg fizikai erőmből tartott, 33 éves koromig, ez sikerült is. Aztán bekövetkezett a totális csőd.
Pszichoszomatikus betegségek, a család felbomlása, anyagi és erkölcsi kár stb. Magam köré húztam egy jó erős falat, hogy senki se tudjon bántani, aminek a következménye a magány és depresszió lett. A szomorúság nálam életmód volt. 40 éven át az üres lelkem cigarettafüsttel akartam betölteni. Ha szenvedtem, rágyújtottam, ha boldog voltam, szintén. Igyekeztem gyorsan enni, hogy legyen időm cigizni.
Aztán 2002-ben hallottam egy tanúságtételt, ami nagyon megérintett, és felfedeztette velem azt, hogy miért is cigizem. A dohányfüst helyettesítette a hitet, Istent, a szeretetet. Mostmár nem dohányzom két éve. Jézus szabaddá tett, nem vagyok szolga. Már az életem nem a dohányzástól függ, hanem Jézustól.
Bátorítalak, próbáld ki te is a hit erejét. Tárd fel Jézus segítségével a dohányzás okát, körülményeit, és megtalálod az igazi örömet itt a földön.
B. M